Reels Nedir

                                                                                    Reels Nedir

Ses, efekt ve yeni yaratıcı araçlar kullanılarak video çekimini 15 saniye olarak düzenleyebilme imkan veren, yeni kısa süreli video özelliği Reels, kısa bir süre önce İnstagram üzerinden kullanıcılarına sunuldu.

Videoların gönderi veya hikaye olarak paylaşılabildiği ve herkese açık hesapların Reels üzerinden video çekebildiği uygulama, İnstagram kullanıcıların birbirleri ile etkileşim kurmasında rol oynayan keşfet kısmında görülebilecek.

Bu yenilik için keşfet kısmının büyük bir bölümü ayrılmış durumda.

İnstagram'a daha önce eklenen, insanların günlük yaşam faaliyetlerini paylaştığı Story özelliği için kullanıcılar Snapchat formatından esinlendiğini vurgulasalar da İnstagram, Snapchat'i Story kullanımında geride bırakmış durumda. Reels özelliği içinde, Reels'in Tik Tok uygulamasından esinlediği ilk olarak akıllarda beliren şey oldu.

Reels’in Tik Tok uygulamasını zaman içerisinde geride bırakacağına dair yaygın bir kanaat dolaşsa da uygulamanın önümüzdeki aylarda kullanıcılarda nasıl karşılık bulacağını tüm soruları yanıtlayacak.

 

İnstagram Kamerasının Reels Düzenleme Araçları:

Reels Ses Ekleme ve Düzenleme

Yakın zamanda bir başka İnstagram özelliği olarak karşımıza çıkan İnstagram Music kullanıcılarına hikayeye müzik ekleme imkanını sunuyor. Şimdi gündemde olan Reels de, İnstagram Music formatından yararlanabiliyor. Yanlızca İnstagram Music ile sınırlı olmayan Reels, kullanıcıların kendi kütüphanelerindeki müzikleri veya ses dosyalarını da eklemeye imkan sunuyor.

 

Reels AR Efektleri

Reels güncellemesi ile birlikte gelen Arttırılmış gerçeklik efektleri hem İnstagram hem de içerik üreticileri tarafından diğer İnstagram kullanıcılarına sunuldu.

 

Reels Zamanlayıcı ve Geri Sayım

Normal bir formatta çekilen fotoğraf ve videolar için kullanılabilen zamanlayıcı ve geri sayım ayrıcalıkları Reels'de de mevcut.

 

Reels Hizalama

İki klip arasında prüzsüz geçişi sağlayan hizalama imkanı da Reels'in seçenekleri arasında.

 

Reels Hızlandırma ve Ağır Çekim

Videoların hızının kullanıcıları için önemli olduğunun farkında olan İnstagram bu özellikleri Reels'e de eklemiştir.

Ayrı klipler halinde çekilip birleştirilebilen veya tek seferde çekilebilen veya önceden çekilip hazırlanmış bir videoyu paylaşmaya imkan veren İnstagram, Reels özelliğinin istenilen şekilde hazırlanmasına izin veriyor.

 

Reels Video Paylaşımı

Daha önce bahsedildiği gibi herkese açık kullanıcı profillerinin paylaşılacağı Reels videoları keşfet sayfasının büyük bir bölümünde bütün kullanıcıların karşısına çıkabilecek. Video için kullanılan müzik, İnstagram Music üzerinden seçilmese bile diğer kullanıcılar tarafından kendi Reels videolarında da kullanılabilecek.

Gizli kullanıcı profillerinde ise videolar, tıpkı gizli kullanıcı profilinde paylaşılan bir hikaye ile aynı gizliliğe sahip. Bu da demek oluyor ki gizli bir kullanıcının paylaştığı bir Reels videosu, yanlızca o kullanıcının profilini takip edenler için görünebilir. İnstagram'ın daha önce getirmiş olduğu yenilikler gibi yakın zamanda getirmiş olduğu bu yenilik de İnstagram'ın kullanımına farklılık ve daha zengin bir içerik ve renk getirecek gibi gözüküyor.