Oyunların Kazandıran Yeni Dünyası: Twitch

En iyi ve en sevilen oyuncuların oynamakta olduğu oyunları veya çeşitli aktiviteleri canlı yayın başlatması ile izleyicilerinin keyifli zaman geçirmesini sağlayan Twitch, son zamanlarda önemli bir kullanım oranına sahip olmaya başladı.

Twitch’i diğer sosyal medya platformlarından ayıran en büyük etken, Twitch’in oyun bazlı bir sosyal medya platformu olmasıdır. 50 ila 60 milyon arasında olduğu tahmin edilen aktif kullanıcıları ile Twitch son zamanların popüler bir mecrası hâline gelmiştir.

 

Eğlence ve Kazanç Bir Arada

Twitch ortamında yayın yapan kullanıcıların bu mecradan iyi bir kazanç sağladığı da bir gerçek. Kişisel eğlence olan oyunların Twitch ortamında somut kazanca dönüştüğü biliniyor. Oyuncuların takip edip, izlemiş oldukları yayının sahibine herhangi bir sınır olmadan dilediği gibi bağış gönderebilmesi Twitch’in kazanç yöntemlerinden biridir.

Her geçen gün popülerliğini arttıran ve kullanıcıların önemli ölçüde dikkatini çeken Twitch’te popüler oyunlarla birlikte herkesin oynamadığı fakat ilgi çeken oyunları oynamak yeni yayıncıların daha çok dikkat çekmesini sağlayabilir.

Aynı zamanda sadece kişisel yayıncıların değil, kendi oyunlarının turnuvalarını canlı yayında gerçekleştiren ve şirketin yetkili çalışanları tarafından da kendi oyunları oynanan bir platform olan Twitch, spesifik amaçlar ile de kullanıcılarına hitap edebilmektedir.

Sadece bilgisayar üzerinden değil Xbox ve PlayStation üzerinden yayın açılabilme imkânı sunan Twitch, yeni yayıncılardan veya yeni izleyicilerden siteye kayıt olmak için herhangi bir kayıt olma ücreti talep etmiyor.

Yayın esnasında sohbet imkanını da sunan uygulama, izleyicilerin yorumlarını ve yayıncıların tepkilerini görmeyi sağlıyor. Anlık canlı yayın ile sınırlı kalmayıp aynı zamanda önceden kaydedilmiş oyun kliplerini paylaşma ve izleyicilerin dilediği yayını dilediği saatte izleyebilmesini sağlıyor.

 

Kayıt olma süreci oldukça kolay olan Twitch, Facebook ile kayıt olma kolaylığını da sağıyor. Oyun tanıtan veya sadece oynayan yayıncılara, birçok oyuna ve yayıncıya ev sahipliği yapan Twitch, oyun sever sosyal medya kullanıcılarının lider platformu haline geldi.

 

Çok Takipçi, Çok Kazanç

Twitch’ten kazanç elde etmek isteyenler için dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta; 5000 takipçi sınırını aşmak kazanç elde etmek için ilk basamak olabilir.

Twitch’in bu sınırını aşmak için düzenli yayın açarak daha popüler bir yayına dönüşmek için çaba göstermek tabi ki bu konuda izlenebilecek yollardan birisidir.

Fakat uzun uğraşlar ile kat edilebilecek mesafeler Social Media Marketing hizmetleri sağlayan markalar sayesinde daha kısa ve kesin sonuçlar sağlıyor.

Twitch yayınları ve hesapları içinde takipçi hizmeti almak, oyun severlerin kitle oluşturmak ve kazanç sağlamak için başvurabileceği kısa, kesin ve sorunsuz bir çözüm yolu olduğunu söyleyebiliriz.